Poradnik dla podróżnych

Co spakować do bagażu podręcznego?

Wielu podróżujących samolotami zastanawia się: „co spakować do bagażu podręcznego?” – zwłaszcza przed pierwszym lotem. Często decydujemy się na korzystanie z przystępnych cenowo przelotów w klasie ekonomicznej, by zmniejszyć wydatki związane z wycieczką lub wakacjami. Dodatkowo, aby nie ponosić dodatkowych kosztów za bagaż rejestrowany, warto wiedzieć, jak efektywnie spakować torbę lub plecak.

co-spakowac-do-bagazu-podrecznego

Zasady bagażu podręcznego w popularnych liniach lotniczych

 

Wymiary i waga bagażu podręcznego różnią się w zależności od linii lotniczych. Na przykład, w Polskich Liniach Lotniczych (LOT) wymiary wynoszą 55 cm x 40 cm x 23 cm. W tanich przelotach, jak Ryanair czy Wizz Air, rozmiary małej torby lub plecaka to odpowiednio 40 cm x 20 cm x 25 cm i 40 cm x 30 cm x 20 cm.

 

W bagażu podręcznym nie można mieć przedmiotów takich jak brzytwy, noże i nożyczki, strzykawki i igły, korkociągi oraz odsłonięte ostrza, z wyjątkiem jednorazowych maszynek do golenia. Ponadto, istnieje ograniczenie dotyczące ilości płynów i żeli, a także kosmetyków, które zostały zakupione przed wejściem do strefy bezcłowej. Wynosi on łącznie 1 l w opakowaniach nie większych niż 100 ml, a wszystkie pojemniki z płynami muszą się mieścić w przeźroczystej torebce.

 

Istnieją wyjątki dotyczące leków płynnych na receptę, które są zwolnione z ograniczeń objętościowych i mogą być przewożone w większej ilości (powyżej 100 ml), o ile są niezbędne w czasie podróży z przyczyn zdrowotnych. Leki te należy zgłaszać osobno podczas kontroli bezpieczeństwa.

 

Co można spakować do bagażu podręcznego? Pamiętajmy o dokumentach

 

Wśród dokumentów, które należy zawsze mieć przy sobie, znajduje się dowód osobisty lub paszport. Są one niezbędne, szczególnie podczas podróży międzynarodowych, gdzie paszport jest obowiązkowym dokumentem. Dodatkowo, warto mieć przy sobie dokumenty świadczące o ulgach, takie jak legitymacja szkolna, studencka lub emeryta. Mogą być one wymagane do skorzystania z różnych zniżek, na przykład przy zakupie biletów transportu publicznego, czy wstępu do muzeów i innych atrakcji turystycznych.

 

Czy ładowarkę do telefonu można mieć w bagażu podręcznym?

 

Pasażerowie często mają wątpliwości: „czy można mieć ładowarkę w bagażu podręcznym?”. Wiele linii lotniczych pozwala na przewożenie pewnych przedmiotów elektronicznych jako dodatkowego bagażu podręcznego. Do tych przedmiotów zalicza się laptop w torbie wraz z akcesoriami takimi jak zasilacz, a także inne drobne urządzenia typu telefon, ładowarka czy odtwarzacz muzyczny. Warto także umieścić powerbank w bagażu podręcznym, który może się przydać na wycieczki. Jednak są pewne ograniczenia dotyczące ich pojemności do przewozu – zazwyczaj nie mogą przekraczać 100 Wh.

 

Pakowanie ubrań do bagażu podręcznego

 

Jak spakować bagaż podręczny? Większość osób składa ubrania w kostkę, starając się je ładnie ułożyć w walizce lub plecaku. Jednakże, bardziej efektywną metodą jest rolowanie odzieży. Pozwala ono zaoszczędzić cenne miejsce w torbie.

 

Przy wyborze ubrań na podróż warto zwrócić uwagę na ich praktyczność. Dobrze jest wybierać takie, które są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają prasowania i są odpowiednie do warunków pogodowych w miejscu docelowym.

 

Niezbędne produkty higieniczne w bagażu podręcznym

 

Podczas pakowania bagażu podręcznego, ważne jest, aby nie zapomnieć o podstawowych produktach higienicznych. Do tych produktów zalicza się szczoteczka do zębów oraz pasta. Nie mniej ważne są żel pod prysznic i szampon. Dodatkowo, warto zabrać ze sobą ręcznik, który może być używany nie tylko po kąpieli, ale również w innych sytuacjach, na przykład na plaży czy w trakcie aktywności na świeżym powietrzu.

 

Czy można mieć jedzenie w bagażu podręcznym?

 

Podczas podróżowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, istnieją pewne wytyczne dotyczące przekąsek i napojów, które można zabrać ze sobą w bagażu podręcznym.

 

Jeśli chodzi o jedzenie, dozwolone są różne rodzaje przekąsek, takie jak ciasta, słodycze, chipsy, a także jedzenie dla niemowląt (warto jednak zaznaczyć, że żywność dla niemowląt nie jest objęta limitem ilościowym, ale należy ją zgłosić do osobnej kontroli na lotnisku).

 

Jeśli planujesz zabrać kiełbasę, wędliny, konserwy mięsne, owoce, warzywa, produkty spożywcze w puszkach lub słoikach, sproszkowane zupy typu instant, kanapki czy orzechy, to wszystkie te rzeczy są akceptowane.

 

Jeśli chodzi o napoje i produkty płynne, istnieją wspomniane wcześniej ograniczenia. Możesz posiadać w bagażu podręcznym łącznie 1 litr płynów, ale muszą być one podzielone na pojemniki o maksymalnej pojemności 100 ml każdy.

 

Jak zapewnić sobie komfort podczas długich lotów?

 

Warto w sposób przemyślany i staranny zapakować bagaż podręczny, aby podróż przebiegała komfortowo i bezproblemowo. Dodatkowo długie godziny spędzone w samolocie mogą być męczące, dlatego można przygotować odpowiedni zestaw, który pomoże nam przetrwać podróż w wygodny sposób.

 

Poduszka podróżna to jeden z niezbędnych elementów zestawu. Dzięki niej możemy podtrzymać naszą głowę i szyję w odpowiedniej pozycji, co ułatwia zrelaksowanie się i zasypianie w trakcie lotu.

 

Książka to doskonały towarzysz podczas podróży. Możemy zagłębić się w interesującą lekturę – odprężający thriller lub ciekawą powieść – co umili nam czas. Warto również wziąć ze sobą słuchawki, aby cieszyć się ulubioną muzyką lub podcastami.

Wróć do wpisów